Rodzinny Festyn Radości i Umiejętności Rozmaitych 2017 za nami

27 maja 2017 roku odbył się w Domu Młodzieży kolejny Rodzinny Festyn Radości, tym razem powiązany z projektem pod nazwą „Festyn Umiejętności Rozmaitych” dofinansowanym przez Urząd Miasta Poznania. Jak każde takie przedsięwzięcie, impreza wymagała wielotygodniowych przygotowań i mobilizacji całej społeczności obydwu naszych placówek, ale o to to właśnie chodzi, by nie było to tylko jednodniowe wydarzenie. Całość przygotowań koordynowała w tym roku p. Ewa Szczukiewicz przy pomocy p. Katarzyny Wargackiej, a sam projekt miejski p. Katarzyna Zielińska.

Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym św. Jana Vianneya pod przewodnictwem dyrektora placówki . Następnie rozpoczęła się część plenerowa, podczas której nasza młodzież oraz licznie przybyli goście mieli moc atrakcji. Były warsztaty teatralne prowadzone przez p. Nikodema Kasprowicza, turniej piłki nożnej pod okiem p. Sławomira Strzeleckiego, turniej plażowej piłki siatkowej koordynowany przez p. Kamila Karpiszyna, liczne zabawy i konkurencje dla dzieci – balony, malowanie twarzy i wiele innych pod kierunkiem p. Edyty Szwarc, p. Magdy Jankowskiej, p. Pauliny Dubik i p. Katarzyny Szarnackiej. Oprócz tego turniej strzelania z wiatrówki pod okiem p. Mariusza Małolepszego, turniej tenisa stołowego, zabawy z bańkami mydlanymi, przejażdżki konikiem, zabawa „Zwierzogród”, zabawy animowane chustą Klanzy, warsztaty projektowania biżuterii, warsztaty malowania jedwabiu, pokaz szczudlarzy, warsztaty fotograficzne, warsztaty malarskie, nauka gryz w tenisa ziemnego.

Turnieje i atrakcje całodzienne przerywane były licznymi innymi wydarzeniami, jak pokaz i przejażdżki motocyklami pod kierunkiem ks. Arnolda, występ muzyczny naszych wychowanków, pokaz gimnastyki akrobacyjnej p. Łukasza Domańskiego w asyście p. Jacka Ziółkowskiego, teatrzyk „Cyberprzestrzeń” w wykonaniu dzieci z SP 71, a na koniec tańce lednickie w wykonaniu dziewcząt z placówki Sióstr Pasterek pod kierunkiem siostry Kasi.

Jak zwykle festynowi towarzyszyła część kulinarna – dania z grilla serwowały p. Basia, p. Hania, p. Halinka i p. Iwona, a konkurencyjny bar z kawą ciastem prowadziła p. Beata Łowicka. Cieszymy się, że zaszczycili nas też liczni ważni goście, począwszy od przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego poprzez Urząd Miasta Poznania, MOPR, policji, rady osiedla i wreszcie naszej parafii na czele z ks. Proboszczem, ale był i ks. Wikariusz z ministrantami i liczni parafianie. Jak zwykle pojawili się byli wychowankowie, a nowy akcent stanowiła obecność dawnych pracowników placówki.

Podobnie jak w latach ubiegłych towarzyszyła nam piękna pogoda, dlatego festyn był okazją do integracji dzieci i młodzieży z wielu poznańskich i pozapoznańskich placówek z nasza lokalna społecznością. W przyszłym roku czekają  nas aż dwa festyny: 26 V 2018 festyn wieńczący prawie 70-letnią obecność placówek opiekuńczych przy Wojska Polskiego 53 – pożegnanie ze społecznością Sołacza, a we wrześniu festyn już w nowej lokalizacji ul. Umultowskiej-Sarmackiej-Aragońskiej – powitanie z nową społecznością i 10-lecie placówek salezjańskich.