Święta Wielkanocne w Domu Młodzieży

Wielkanoc  i Boże Narodzenie to w polskiej tradycji bardzo rodzinne święta – chcemy w tych dniach być bliżej i bardziej poczuć więzi rodzinne. W Domu Młodzieży również rokrocznie staramy się, by jak najwięcej naszych wychowanków spędziło w tym czasie kilka dni albo przynajmniej kilka godzin w gronie swoich bliskich. Dlatego przygotowania organizacyjne trwają co najmniej kilka tygodni, aby dobrze przygotować się do tych wydarzeń.

Walorem Domu Młodzieży jest integralność wychowania, a zatem zwracamy również uwagę na sferę religijną, co pozwala pełniej przeżyć ten czas wraz z okresem przygotowań, jakim jest Wielki Post. Jako że spora grupa naszych podopiecznych w tym roku przygotowuje się do sakramentu bierzmowania, forma tych przygotowań jest zbieżna z uczestnictwem w nabożeństwach tego okresu. Ponadto tradycyjnie już nasi wychowankowie występują jako aktorzy w Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli – tak tez było w tym roku.

Samo świętowanie rozpoczęliśmy jak zwykle w Wielką Środę (ostatni dzień zajęć w szkołach) uroczystym śniadaniem wielkanocnym całego domu, na które złożyło się poświęcenie przez księdza dyrektora pokarmów, odczytanie życzeń od księdza Inspektora, składanie życzeń świątecznych i uroczysty posiłek. Wychowankowie, którzy nie byli urlopowani do domów rodzinnych mieli okazję uczestniczyć każdego dnia w liturgii Triduum Paschalnego w pobliskiej parafii – tam też brali udział w wielkanocnej rezurekcji. Oni też przed wyjściem do domów raz jeszcze mieli okazję zasiąść w Domu Młodzieży przy wielkanocnym śniadaniu ze „święconką”. Świętowania dopełniły spacery i wycieczki, by obejrzeć zarówno instalacje Grobów Pańskich w poznańskich kościołach, jak i uczestniczyć w różnych plenerowych wielkanocnych atrakcjach.